Informaţii SU/SVSU - Primaria Caracal

AVERTIZARE METEO

AVERTIZARE METEO COD PORTOCALIU

In intervalul 29-31.07.2021, vreme caniculara cu temperaturi maxime intre 38-40 grade C, disconfort termic accentuat, ITU peste 80 de unitati.

RECOMANDĂRI
CE TREBUIE RESPECTATE ÎN PERIOADELE CANICULARE
DE CĂTRE POPULAŢIE ŞI AGENŢII ECONOMICI
CONFORM ADRESEI NR.3918126/22.06.2021 ISU M.BASARAB  AL JUDEŢULUI OLT
1. Evitarea deplasărilor şi expunerea la soare, sunt recomandate deplasările în primele ore ale dimineţii sau seara, posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul în spaţii dotate cu aer condiţionat ( magazine, spaţii publice).
2. Consumarea a minim 1,5- 2 litri de  de lichide pe zi, nu prea reci , apă, sucuri naturale din fructe şi ceaiuri călduţe (soc, muşeţel, urzici), evitarea consumului băuturilor alcoolice sau al celor cu cafeină sau zahăr (carbogazoase, cafea, cola etc.).
3. Consumarea de fructe şi legume (pepene, prune,roşii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă), mâncarea echilibrată şi variată, insistând pe produsele cu valoare calorică mică.
4. Purtarea unor haine uşoare, răcoroase, mai deschise la culoare, pălării  şi ochelari de soare.

Atentionare meteo

ATENTIONARE METEO COD GALBEN

In intervalul 27-31.07.2021, vreme caniculara cu temperaturi maxime intre 34-39 grade C, disconfort termic accentuat, ITU peste 80 de unitati.

Anunt nr. 33912 din 22.06.2021

RECOMANDĂRI

CE TREBUIE RESPECTATE ÎN PERIOADELE CANICULARE

DE CĂTRE POPULAŢIE ŞI AGENŢII ECONOMICI

CONFORM ADRESEI NR.3918126/22.06.2021 ISU M.BASARAB  AL JUDEŢULUI OLT

2. Consumarea a minim 1,5- 2 litri de  de lichide pe zi, nu prea reci , apă, sucuri naturale din fructe şi ceaiuri călduţe (soc, muşeţel, urzici), evitarea consumului băuturilor alcoolice sau al celor cu cafeină sau zahăr (carbogazoase, cafea, cola etc.).

CITESTE MAI DEPARTE

Campanie de informare nr. 12181 din 24.02.2021

Campanie de informare colectivă

Zi Aniversară,

La 28 februarie  sărbătorim Ziua Protecţiei Civile din România,  dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin “Înalt Decret Regal nr.468″, a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene, ca o necesitate a protejării populaţiei civile rezultată în urma efectelor devastatoare ale primului război mondial. Momentul este considerat drept actul de naştere al Protecţiei Civile, instituţie care, iniţial, purta denumirea de “Apărare Pasivă”. Din anul 2004 activitatea de protecţie civilă se desfăşoară la nivel naţional în cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, iar la nivelul judeţului nostru în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “M.Basarab” al Judeţului Olt.

Descarca Campanie

piataunirii.jpg