Informaţii SU/SVSU - Primaria Caracal

Anunt Exercitiu nr.33416 din 02.07.2019

ANUNŢ IMPORTANT,

În data de 03.07.2019, în intervalul orar 10.00-11.00 va avea loc o simulare pentru testarea şi verificarea echipamentelor din componenţa sistemului de înştiinţare, avertizare şi alarmare în situaţii de protecţie civilă al localităţii. Vor fi acţionate sirenele de alarmare ale localităţii prin introducerea semnalului „ALARMĂ AERIANĂ” compusa din 15 semnale, a câte 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele, timp de 2 minute.
          Rugăm cetăţenii, personalul de la operatorii economici şi instituţiile  din municipiul Caracal să nu intre în panică la acţionarea sirenelor electrice, acesta este un exerciţiu.

Campanie de Informare nr. 33481 din 02.07.2019

Campanie de informare conform adresei Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, Direcţia  Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Olt nr.11421/28.06.2019 cu privire la necesitatea respectării cerinţelor minime de biosecuritate în creşterea porcilor domestici din sectorul non-profesional (gospodăresc) dar şi la nivelul târgurilor de animale

-este necesară respectarea restricţiei de funcţionare a târgurilor de animale vii, prin evitarea aglomerărilor de animale reducându-se şi riscul de introducere a animalelor cu status de sănătate necunoscut, având în vedere că majoritatea comercianţilor practică comerţul ilicit, fără să facă cu certitudine dovada provenienţei sau originii reale a animalelor prin mijloace de identificare ale animalelor şi formularele de mişcare;

-este interzisă comercializarea animalelor, în general şi a porcilor în special în locuri neavizate şi fără documente sanitar veterinare;

CITESTE MAI DEPARTE

Anunt nr. 33380 din 02.07.2019

RECOMANDĂRI

CE TREBUIE RESPECTATE ÎN PERIOADELE CANICULARE DE CĂTRE POPULAŢIE

1. Evitarea deplasărilor şi expunerea la soare.

2. Consumarea a minim 2 litri de apă şi evitarea consumului de băuturi alcoolice.

3. Consumarea de fructe şi legume ori alimente uşoare, proaspăt preparate.

4. Purtarea unor haine uşoare, răcoroase, mai deschise la culoare şi care acoperă cât mai mult pielea.

5. Protejarea capului şi a feţei, purtând pălării cu boruri largi.

6. Nu lăsaţi niciodată copiii sau animalele de companie închişi în autovehicule.

7. Limitarea folosirii aparatelor electrocasnice şi a surselor de căldură.

8. Interzicerea  utilizării focului deschis.

9. Nu lăsaţi recipienţii cu substanţe inflamabile sub acţiunea razelor solare.

10. Întreruperea pe cât posibil a oricăror activităţi în aer liber în miezul zilei.

11.În cazul urgenţelor medicale apelaţi nr. 112

Rel.telefon 0249511384/0249511331

Descarca anunt

Anunt Exercitiu nr.32315 din 26.06.2019

ANUNŢ IMPORTANT,

În data de 27.06.2019, în intervalul orar 10.00-13.00va avea loc un exercitiu cu tema acţiunile desfăşurate pentru limitarea şi înlăturarea urmărilor producerii unui cutremur  în cooperare cu celelelalte structuri ale menagementului pentru situaţii de urgenţă la nivel local organizat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă M.Basarab al judeţului Olt în zona centrală (Teatrul Naţional str. Cuza Vodă nr.10, Sediul 3 Impozite şi Taxe Locale str. Cuza Vodă nr.8). În acestă dată în intervalul orar de mai sus este interzisă parcarea autoturismelor pe străzile Mărului, Cuza Vodă, M.Viteazul, parcarea din faţa Primăriei şi din faţa Sediului 3 Impozite şi Taxe Locale pentru asigurarea desfăşurării  intervenţiei. Rugăm cetăţenii şi personalul de la operatorii economici şi instituţiile  din municipiul Caracal să nu intre în panică acesta este un exerciţiu. Nu se vor acţiona sirenele electrice.

Descarca Anunt

Campanie de informare Nr. 20334 din 15.04.2019

CAMPANIE INFORMARE PREVENTIVĂ PE LINIA PREVENIRII ŞI STINGERII INCENDIILOR CU OCAZIA ZILEI INTERNAŢIONALE A MUNCII ŞI A TINERETULUI (1 ŞI 2 MAI)

• focul deschis nu se foloseşte în locuri cu pericol de incendiu, în apropierea locuintelor, a anexelor gospodãresti, lângã depozitele de furaje, pe câmpuri şi mirişti în apropierea pãdurilor, parcurilor, precum şi în interiorul acestora. În nici un caz focul deschis nu se lasă nesupravegheat;

CITESTE MAI DEPARTE