Informaţii SU/SVSU - Primaria Caracal

Campanie de Prevenire Nr. 14128 din 27.03.2018

fisiere/Informatii privind SVSU/campanie_psi_sarbatori_religioase.pdffisiere/Informatii privind SVSU/campanie_psi_sarbatori_religioase.pdf

CAMPANIE DE PREVENIRE ÎN DOMENIUL PREVENIRII ŞI STINGERII INCENDIILOR

ARDEREA MIRIŞTILOR ŞI FOLOSIREA FOCULUI DESCHIS

-Conform Ordonanţei de Urgenţă nr. 195 din 2005 privind protecţia mediului, cu modificările şi completările ulterioare, este interzisă arderea miriştilor, stufului, tufărişurilor sau vegetaţiei ierboase, fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea, în prealabil, a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă. Nerespectarea acestei prevederi legale se sancţionează cu amendă contravenţională al cărei cuantum este cuprins între 3000 - 6000 lei pentru persoane fizice şi respectiv între 25.000 – 50.000 lei persoane juridice.

-Conform Ordin Comum nr.1381/2006 al Ministerului, pădurilor şi dezvoltării rurale  respectiv al Ministerului Mediuluiart.1alin.2 pct.5 arderea miriştilor şi resturilor vegetale pe terenul arabil este permisă doar cu acordul autorităţilor competente pentru protecţia mediului

Campanie de Prevenire PSI nr. 14127 din 28.03.2018

CAMPANIE DE PREVENIRE ÎN DOMENIUL PREVENIRII ŞI STINGERII INCENDIILOR

REGULI  ŞI MĂSURI DE APĂRARE ÎMPOTRIVA INCENDIILOR PREMERGĂTOR ŞI PE TIMPUL SĂRBĂTORILOR RELIGIOASE

În perioada sărbătorilor religioase când bisericile cunosc un număr sporit de credincioşi care le frecventează,   se recomandă:

a)aducerea la cunoştinţa enoriaşilor a măsurilor de protecţie antiincendiu specifice, îndeosebi privind utilizarea focului deschis;

b)limitarea accesului credincioşilor în incinta bisericilor peste capacitatea bisericii, în scopul evitării producerii unor accidente;

c)amenajarea unor locuri pentru depunerea  lumânărilor aprinse, la distanţa de siguranţă faţă de elementele  combustibile din interiorul bisericii, de preferinţă în tăvi metalice umplute cu nisip;

CITESTE MAI DEPARTE

Campanie de informare 3344 din 22.01.2018

Pesta porcină africană este o boală a porcinelor domestice şi sălbatice, mortală pentru porcii care se îmbolnăvesc. Pentru acestă boală nu există vaccin, singura cale de a feri animalele fiind respectarea nunor măsuri de protecţie la venirea în contact cu animalele sănătoase.

Pentru a vă proteja porcii de acestă boală vă recomandăm  următoarele:

CAMPANIE DE INFORMARE

CONFORM ADRESA ISU OLT NR. 30476/01.08.2017

In conformitate  cu  adresa nr.30476/01.08.2017 a Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Matei Basarab al Judetului Olt începând cu prima zi de miercuri a fiecarei luni în intervalul orar 10.00-11.00 se organizeaeza si se desfasoara antrenamente/exercitii pentru tipauri de risc generatoare de situatii de urgenta care implica verificarea functionarii sirenelor de alarmare publica in fiecare localitate. Avertizarea este activitatea de aducerea la cunostinta populatiei a informatiilor necesare despre iminenta producerii sau producerea unor dezastre / situatii de protectie civila si se realizeaza prin mijloacele de avertizare specifice, în baza înstiintarii primite de la structurile abilitate. Semnificatia semnalelor de alarmare este prezentata mai jos în documentul "semnale alarmare". Pentru informatii suplimentare atasat prezentam  anexam "Ghidul cetateanului pentru situatii de urgenta" în care este detaliat modul de actiune în cazul producerii unei situatii de urgenta  pentru care autoritatile locale sunt obligate sa avertizeze populatia prin sistemul de alarmare local în conformitate cu prevederile legale.Exercitiile organizate sunt anuntate prin mijloacele media existente la dispozitia autoritatilor locale, site institutie, pagina de facebook, etc.
               Pe perioada exercitiilor /aplicatiilor  se urmaresete familiarizarea cetatenilor cu semnificatia semnalelor de alarmare pentru ca în situatii reale cetatenii sa înteleaga modul comportare si actiune.

Campanie de informare 42045 din 05.10.2017

Campanie de informare
în domeniul Prevenirii şi Stingerii Incendiilor premergător şi pe perioada sezonului rece

Regulile elementare de prevenire a incendiilor cauzate de mijloacele de încălzire utilizate în sezonul rece, vizează exploatarea în condiţii corespunzătoare şi fără defecţiuni a mijloacelor de încălzire centrale şi locale, în scopul evitării producerii unor evenimente nedorite.

piataunirii.jpg