Campanie de informare - Primaria Caracal

Campanie de informare

CAMPANIE DE INFORMARE A CETĂŢENILOR ,,PREVENIŢI GHINIONUL! MARŢI 13 - ZIUA INFORMĂRII PREVENTIVE ÎN ROMÂNIA”
Evenimentul urmăreşte informarea cetăţenilor cu privire la modul de comportament situaţiile de urgenţă astfel:
1. În cazul producerii unui de cutremur se păstrează calmul şi nu se intră în panică, se închid sursele de foc, nu se aleargă pe scări, nu se sare pe geam, nu se utilizează liftul, dacă sunteţi pe stradă evitaţi aglomeraţia, nu alergaţi, depărtaţi-vă de clădiri, feriţi-vă de căderea tencuielilor şi parapetelor, nu se blochează străzile, se lasă cale liberă circulaţiei ambulanţelor şi pompierilor, se ascultă anunţurile posturilor de radio şi tv naţionale şi recomandările organelor în drept.
2. În cazul producerii inundaţiilor trebuie urmărite avertizările meteorologice şi hidrologice. Mesajele autorităţilor. Îndepărtarea de zonele cu risc la inundaţii ('râuri, pârâuri, torenţi, baraje) şi se iau măsuri proprii de apărarea locuinţei.

CITEŞTE MAI DEPARTE