loader image
Primăria Caracal
Slide
_DSC4620
DSC4448
DSC4451
_DSC4495
previous arrow
next arrow
09 May 2024

Festivalul de Teatru ”Ștefan Iordache” ediția a XIV-a, 11-19 Mai 2024

Categorie - Stiri

În perioada 11-19 mai 2024, ne bucurăm de prezența în orașul nostru a unor nume de referință ale teatrului românesc cu ocazia Festivalului de Teatru “Ștefan Iordache”, dedicat anul acesta marelui actor Marcel Iureș.

Ajuns la Ediția a XIV-a, Festivalul se organizează cu sprijinul Consiliului Județean Olt, Primăriei Caracal și Consiliului Local Caracal.

Pe scenă vor urca: Horațiu Mălăele, Mircea Rusu, Emilia Popescu, Carmen Tănase, Marius Manole, Marius Bodochi, Claudiu Bleonț, Vlad Zamfirescu, Șerban Pavlu, Gheorghe Ifrim și Cerasela Iosifescu.

Festivalul de Teatru ”Ștefan Iordache” de la Caracal cuprinde spectacole de referință pentru actuala stagiune:

SÂMBĂTĂ, 11 MAI, ORA 19.00 – „La câțiva oameni distanță de tine” de Dan Coman, regia Radu Afrim. Coproducție Teatrul Național I.L. Caragiale și Centrul Cultural ”George Coșbuc” Bistrița. Distribuţia: Story 1 – Marius Manole, Natalia Călin, Flavia Giurgiu, Marius Bodochi, Ștefan Iancu, Mirela Oprișor, Story 2 – Marius Bodochi, Mirela Oprișor, Ștefan Iancu, Marius Manole.

DUMINICĂ, 12 MAI, ORA 19.00 – „Două povești de amor” de A.P. Cehov, regia Mircea Cornișteanu. Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova. Distribuţia: Cerasela Iosifescu, Claudiu Bleonț, Adrian Andone.

LUNI, 13 MAI, ORA 19.00 – „Nu sunt Turnul Eiffel” de Ecaterina Oproiu, regia Dragoș Huluba. Teatrul de Comedie. Distribuţia: Anca Dumitra, Dan Rădulescu, Andreea Samson, Violeta Huluba, Dragoș Huluba, Luca Rusu.

MIERCURI, 15 MAI, ORA 19.00 – „Plătesc în avans” de Nadejda Ptuskina, traducerea Elisabeta Pop, regia Gelu Colceag. Teatrul Independent Luceafărul. Distribuţia: Mircea Rusu, Emilia Popescu, Carmen Tănase, Anca Dumitra/Ana Bianca Popescu

JOI, 16 MAI, ORA 19.00 – „Sunt un orb” de Horațiu Mălăele, regia Horațiu Mălăele. Spectacol Independent. Distribuţia: Horațiu Mălăele.

VINERI, 17 MAI, ORA 19.00 – „Artă” de Yasmina Reza, traducere Violeta Popa, regia Cristi Juncu. Teatrul Bulandra. Distribuţia: Vlad Zamfirescu, Șerban Pavlu, Gheorghe Ifrim.

SÂMBĂTĂ, 18 MAI, ORA 19.00 – „Bărbații la 40, Femeile la 43” regia Octavian Strunilă. Teatrul Metronom. Distribuţia: Octavian Strunilă, Leonid Doni, Andreea Mateiu.

DUMINICĂ, 19 MAI, ORA 19.00 – „Creatorul de teatru”, de Thomas Bernhard, traducere Alexandru Dabija, regia Alexandru Dabija. Teatrul Național I.L. Caragiale. Distribuţia: Marcel Iureș, Ana Ciontea, Conrad Mericoffer, Rodica Ionescu, Alexandru Bindea, Alexandra Sălceanu, Afrodita Androne.

Biletele pot fi procurate de la casa de bilete a Teatrului zilnic, de luni până vineri între orele 10.00-13.00 și 16.30-18.30, iar sâmbătă, între orele 10.00-14.00.


 • SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR OLT - CENTRUL LOCAL SECUNDAR CARACAL

 • PROGRAMĂRI ONLINE

 • Harta Orașului

 • Informații despre serviciul de urgență 112

 • Webcam Live

 • Teatrul National

 • Platou Primarie

 • Skip to content
 • PRIMARIA MUNICIPIULUI CARACAL

  Str. Piata Victoriei, nr. 10, Caracal, Olt, 235200
  0249 511 384
  0249 511 386
  0249 517 516