Primaria
30 Jun 2022

𝙍𝙤𝙣𝙙𝙪𝙡 𝙙𝙚 𝙣𝙤𝙖𝙥𝙩𝙚 – cel mai nou film semnat de Iosif Demian

Categorie - Stiri

𝙍𝙤𝙣𝙙𝙪𝙡 𝙙𝙚 𝙣𝙤𝙖𝙥𝙩𝙚 – cel mai nou film semnat de cunoscutul cineast român, Iosif Demian, va putea fi văzut în premieră la Teatrul Național Caracal în data de 2 iulie 2022, ora 18:30. Intrarea este liberă.

Ce îl face și mai special pentru noi este faptul că marea parte a cadrelor au fost filmate în municipiul Caracal, la filmări luând parte și caracaleni.

Filmul surprinde o ultimă repetiție dinaintea premierei unui spectacol care se întinde până târziu în noapte. Un detaliu aparent neimportant tulbură euforia reușitei. Cabinele actorilor, toaletele, îi întâmpină închise, garderobiera a dispărut fără vreo explicație.
Forțați de împrejurări personajele părăsesc clădirea teatrului, ies în stradă purtând costumația lor din spectacol.
Fără accesul la propria lor îmbrăcăminte, fără acte sau bani, fără telefoanele lor mobile sau cheile de la mașină, actorii se simt depășiți de situație. Protecția scenei a dispărut, textul piesei care îi unea s-a stins. Realizează treptat că pur și simplu, sunt aruncați în necunoscutul nopții.
Treptat grupul se destramă, își vede fiecare de drumul cel mai scurt spre casă. Vom afla despre destinul lor, mult înainte de ridicarea cortinei în seara premierei.

Dramă – Comedie,  118 min
Regia: Josef Demian
Producători: Anca Puiu, Smaranda Zărnoianu, Kantor Laszlo
Scenariul: Josef Demian