01 Feb 2024

INTENȚIE DE ELABORARE PLAN URBANISTIC ZONAL (P.U.Z.) ŞI REGULAMENT LOCAL DE URBANISM (R.L.U.) AFERENT în vederea realizării investiției “Echipamente de interes public – locuință individuală incluzând spații pentru profesii liberale”, str. 1 Decembrie 1918, nr. 3, mun. Caracal, jud. Olt

Categorie - PUZ/PUD etapa pregătitoare

ARGUMENTARE: În prezent terenul care a generat PUZ are categoria de folosință curți – construcții si arabil, este liber de sarcini și este situat în intravilanul mun. Caracal, conform extras de carte funciară pentru informare nr. 60071 Caracal. Terenul se află în zona ZC5 – zona centrală perimetrală care este zona istorica protejata de remanenta mărturiilor urbanistice ale dezvoltării clasei burgheziei agricole, conform PUG al mun. Caracal. Pe parcela exista doua anexe care însumează s=266mp. Se propune stabilirea criteriilor de construibilitate pentru o noua construcție pe aceeași parcela, in vederea realizării unei locuințe individuale incluzând spatii pentru profesii liberale – echipamente de interes public. Terenul are acces din strada 1 Decembrie 1918 si are o suprafață de 1.197,00mp.

INIŢIATOR: IONITA CORNEL

ELABORATOR: S.C. ARHI STIL CONCEPT S.R.L